Archiwum dla ‘Turystyka ideowa’

Wpisy :

  Turystyka ideowa: Podoliniec

  omp

  30 września 2015

  W rocznicę urodzenia Stanisława Konarskiego (30.09.1700) można wspomnieć, że swą pijarską karierę zakonną rozpoczął on w 1715 r. w Podolińcu, miejscowości na Spiszu, położonej między Lubowlą i Kieżmarkiem, blisko Vyšnych Ružbachów, zatem w niezwykle urokliwym zakątku Słowacji, a w jego czasach Rzeczypospolitej, gdyż stanowił część tzw. zastawu spiskiego (od (od 1412 do 1769 r.). Tamtejsze Kolegium Pijarskie, powstałe w 1642 r., należało do najlepszych szkół kraju, nic zatem dziwnego, że przybywali do niego na nauki młodzieńcy z odległych miejscowości, w tym również dużych ośrodków, choćby Krakowa i Warszawy – co stanowiło trend jakże odmienny od znanych nam z naszych czasów… Konarski kształcił ich, zaczynając wtedy długą i niełatwą drogę być może największego w dziejach reformatora polskiej oświaty. Sam Podoliniec warto odwiedzić w czasie spiskich wędrówek (samych w sobie bardziej niż godnych polecenia!). Jest niewielki, jego dawna chwała nie przejawia się w spektakularnych budowlach, ale ma parę wartych uwagi zabytków  (zwłaszcza sakralnych) i sympatyczny rynek, wyglądających lepiej na żywo, niż na załączonych roboczych zdjęciach. (więcej…)

  Polskie zamki – Dębno

  omp

  28 sierpnia 2012

  Na polskich zamkach największe piętno odcisnęli – poza prawowitymi właścicielami – w kolejności chronologicznej: “potop” szwedzki, konfederacja barska (zwłaszcza w Małopolsce), okoliczni mieszkańcy i komuniści. Gdzieś wśród tych czterech “czynników” z reguły skrywa się odpowiedź, dlaczego szereg niegdyś okazałych fortec i rezydencji utraciło swój blask, co jest dość eufemistyczną formułą na ich jakże częsty upadek w zupełną ruinę. (więcej…)

  Turystyka ideowa – śladami Pawła Popiela

  omp

  30 maja 2010

  Paweł Popiel (1807-1892) kojarzony jest przede wszystkim z krakowskim konserwatyzmem. Nie jest może aż tak z nim utożsamiany jak Stańczycy – Józef Szujski, Stanisław Koźmian, Stanisław Tarnowski – ale uprawiał on konserwatywną politykę pod Wawelem na długo nim owi przedstawiciele kolejnej generacji zachowawców wkroczyli w życie publiczne. Współtworzył na przykład słynny dziennik “Czas”, był rajcą miejskim, angażował się w szereg inicjatyw lokalnych.

  (więcej…)