Archiwum dla Wrzesień, 2011

Wpisy :

  Michał Wenklar, “17 września – my pamiętamy…”

  omp

  17 września 2011

  Dla współczesnych Rosjan zaangażowanie ZSRS w II wojnę światową zaczyna się od czerwca 1941 r. Wciąż nie mają świadomości – jak pokazał choćby świetny dokument „Marsz wyzwolicieli” Grzegorza Brauna – że we wrześniu 1939 r. wspólnie z Niemcami ZSRS wystąpił w charakterze agresora. O godzinie 3 nad ranem, 17 września, ambasadorowi Polski w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu wręczono notę komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa. Oświadczano w niej, że wobec „wewnętrznego bankructwa państwa polskiego” władze ZSRS, w trosce o własne bezpieczeństwo i los „pokrewnej ludności ukraińskiego i białoruskiego pochodzenia” nakazały Armii Czerwonej przekroczenie granicy. Tegoż dnia o świcie na Polskę runęły masy sowieckiego wojska – w sumie ponad 600 tys. żołnierzy, ponad 4700 czołgów, 3300 samolotów bojowych. (więcej…)

  Rosja walczy o przeżycie? Rozmowa z dr Olafem Osicą

  omp

  16 września 2011

  O obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie Wschodniej i jej perspektywach, o polityce rosyjskiej i stanowisku Ukrainy, bezpieczeństwie energetycznym i gazie łupkowym, z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich dr. Olafem Osicą rozmawia Wojciech Jakóbik.

  (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Wyleczyć chorobę a nie łykać leki przeciwbólowe”

  omp

  12 września 2011

  Czym przede wszystkim zajmują się dziś państwa zachodnie? Geopolitycznymi układankami, które potęgi świata bezustannie przekształcają? Integracją polityczną ,której potrzebuje dziś Zachód? A może rozwojem militarnym, który będzie niezbędny dla utrzymania zachodniego modelu stosunków międzynarodowych? Nic z tych rzeczy. Zachodnie państwa większość swych środków poświęcają na opiekę nad swymi obywatelami. Niezależnie od przyczyn wykształcenia się modelu państwa opiekuńczego w poszczególnych regionach, jest on dominującym wzorcem struktury wydatków państw w Europie, a za administracji Baracka Obamy staje się wzorem dla wciąż konserwatywnych Stanów Zjednoczonych.

  (więcej…)