Archiwum dla Czerwiec, 2010

Wpisy :

  Wybory, Białoruś, realizm polityczny i Kali

  Jacek Kloczkowski

  28 czerwca 2010

  Jedynym z głównych rysów obecnej kampanii są dość zaskakujące niekiedy wolty (głównie retoryczne) kandydatów, którym towarzyszą egzaltowane reakcje komentatorów i tzw. medialnych autorytetów. Ostatnim hitem na tym polu jest spór o politykę wobec Białorusi, wywołany kilkusekundową (!) polemiką w czasie niedzielnej przedwyborczej debaty. Tym razem przynajmniej wyjściowy przekaz był prosty. Jarosław Kaczyński powiedział, że o sprawach białoruskich warto rozmawiać z Rosją. Bronisław Komorowski stanowczo zaprotestował. Cały ambaras bierze się oczywiście z tego, że według stereotypowych opinii o kandydatach, to, co powiedział pierwszy, powinien wyrzec drugi, na co pierwszy zareagowałby tak, jak to uczynił ten drugi. (więcej…)

  Nowe teksty na stronie Polskie Tradycje Intelektualne (z czasów sprzed nastania ery marketingu politycznego i politycznej poprawności)

  omp

  26 czerwca 2010

  Na stronie Polskie Tradycje Intelektualne http://www.polskietradycje.pl prezentujemy kilkanaście kolejnych tekstów klasyków polskiej myśli politycznej z XIX i pierwszych dekad XX wieku. Dotyczą one rozmaitych spraw – ustroju I RP, socjalizmu (krytycznie! co godzi się podkreślić w obliczu ostatnich kampanijnych dywagacji), kwestii politycznych związanych z życiem partyjnym i odbudowywaniem państwa u zarania II RP, gospodarki narodowej i zagadnień cywilizacyjnych (np. źródeł intelektualnych  nowożytności). (więcej…)

  Szachy czy boks? (przed II turą wyborów prezydenckich)

  Jacek Kloczkowski

  25 czerwca 2010

  Wbrew nadziejom części polityków PO, sprzyjających im dziennikarzy i zagorzałych zwolenników Platformy, sprawa zwycięstwa w wyborach prezydenckich nie rozstrzygnęła się w pierwszej turze. To znacznie skomplikowało sytuację Bronisława Komorowskiego, zaś dało duży komfort Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ten pierwszy już teraz bowiem walczy o swe polityczne życie, podczas gdy prezes PiS niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia z 4 lipca wzmocnił swą pozycję przed kolejnymi rozgrywkami, których zasadniczym celem jest odebranie Platformie władzy po wyborach parlamentarnych w 2011 roku. (więcej…)

  Mądry liberał po szkodzie? (uwaga po wywiadzie J. K. Bieleckiego dla GW)

  omp

  24 czerwca 2010

  Kilka dni temu w “Gazecie Wyborczej” ukazał się wywiad z Janem Krzysztofem Bieleckim, w którym mówił on m.in. o korzyściach płynących z pozostawienia udziałów w niektórych polskich firmach – konkretnie spółkach Skarbu Państwa jak PKO BP czy też PKN Orlen – w rękach polskich - zatem niesprzedawania ich zagranicznym inwestorom. To sprowokowało dziennikarki do zadania pytania, na które pada bardzo interesująca odpowiedź. (więcej…)

  Na pohybel z sondażami (czyli piątą władzą?)

  Jacek Kloczkowski

  21 czerwca 2010

  Nastąpiła gwałtowna demokratyzacja sondaży wyborczych – teraz prawie każdy może je zrobić, gwarantując wyniki z marginesem błędu nie gorszym niż zapewniają Homo Homini i SMG/KRS. Taki dowcipny wniosek można byłoby wyciągnąć z wczorajszego – kolejnego zresztą, choć chyba dotąd najbardziej spektakularnego – blamażu sondażowni. Sprawa jednak tylko pozornie jest zabawna, biorąc pod uwagę, że wyniki sondaży – zwłaszcza tych z ostatnich dni przed głosowaniem – mogą wpływać na decyzje czy i na kogo głosować. (więcej…)

  Piotr Bajda, A jednak zaskoczenie – kilka uwag o wyborach parlamentarnych na Słowacji

  omp

  21 czerwca 2010

  Z dużym zainteresowaniem przeczytałem wpis Pawła Ukielskiego o wynikach wyborów parlamentarnych na Słowacji przeprowadzonych w dniu 12 czerwca. Nie sposób się nie zgodzić z jego ocenami, choć może warto by było zwrócić uwagę na jeszcze kilka szczegółów, które pozwoliłyby na lepsze zrozumienie procesów politycznych zachodzących za naszą południową granicą.

  (więcej…)

  Paweł Ukielski, Fico w opozycji (analiza słowackiej polityki po wyborach parlamentarnych)

  omp

  19 czerwca 2010

  Wybory parlamentarne na Słowacji przeprowadzone 12 czerwca 2010 r. niosły ze sobą zasadnicze pytanie – czy dotychczasowy premier Robert Fico z lewicowo-populistycznej partii „Smer-SD” będzie w stanie zawiązać po nich większościową koalicję, czy też przewagą w parlamencie dysponowały będą partie centroprawicowe. Zdecydowane zwycięstwo ugrupowania urzędującego szefa gabinetu było pewne, jednak wszelkie sondaże pokazywały, że może on mieć problemy ze znalezieniem partnerów do wspólnego rządzenia. (więcej…)

  Konserwatyści na polemicznej ścieżce (wobec artykułu o nich z GW)

  Jacek Kloczkowski

  13 czerwca 2010

  Tak to już się dzieje ostatnio, że największymi bestsellerami wśród książek prawicowych autorów i wydawnictw, stają się te, które są przedmiotem ataku – zwykle tyleż brutalnego, co bezpodstawnego – “mainstreamowych” mediów lewicowo-liberalnych. Oczywiście, to naturalny mechanizm – marketingowo, środowiskowo i politycznie. Wypada jedynie żałować, że środowiska prawicowe (dokładniej konserwatywno-republikańskie) mają kłopot ze skutecznym promowaniem swych dzieł, bez tego typu “pomocy” swoich ideowych konkurentów.

  (więcej…)

  John O’Sullivan, Cameron Capers (komentarz o sytuacji politycznej w Anglii – po angielsku)

  omp

  13 czerwca 2010

  Politics is the art of the plausible. Only two weeks after the British electorate ushered in the apparent uncertainty of a hung parliament, the Lib-Dem-Con coalition cobbled together from the disappointed Tories and the third-place Liberal Democrats has already acquired an aura of inevitability. This aura has been created in part by the leaders of the two parties. Though politically at odds (at least until the polls closed), Tory David Cameron and Lib-Dem Nick Clegg are socially almost identical: both rich, both well-connected, both graduates of famous public (i.e., private) schools and Oxbridge, both married to stylish successful career women, and both dedicated full-time career politicians who, as the saying goes, “never had a real job.”

  (więcej…)

  Jutro będzie niepoprawnie

  omp

  10 czerwca 2010

  Najwyraźniej nie wszyscy sądzą, że zgoda buduje. Względnie są sceptyczni co do jej objawiania się w relacjach międzynarodowych, zwłaszcza tam, gdzie istnieją sprzeczne interesy. Jutro nadarza się dobra okazja, aby posłuchać tego typu niepoprawnych politycznie analiz. Oto bowiem na konferencji Ośrodka Myśli Politycznej wystąpią eksperci, piszący w naszych książkach rzeczy następujące: (więcej…)