Archiwum dla Październik, 2010

Wpisy :

  Przemysław Żurawski vel Grajewski o kondycji NATO i zbliżającym się szczycie w Lizbonie

  omp

  31 października 2010

  W rozmowie z OMP dr Przemysław Żurawski vel Grajewski – autor ostatnio wydanej przez Ośrodek książki Geopolityka-siła-wola – przedstawił swoją prognozę odnośnie zbliżającego się spotkania głów państw-członków sojuszu i zanalizował ostatnie wydarzenia w polityce międzynarodowej mogące mieć wpływ na kształt tego szczytu. (więcej…)

  Amerykanie kapitulują w Eurazji, Rosjanie to wykorzystują – twierdzi ekspert Heritage Foundation

  omp

  28 października 2010

  W Stanach Zjednoczonych w kręgu związanych z republikanami konserwatywnych think-tanków narasta krytyka polityki obecnej administracji waszyngtońskiej wobec Rosji. Ich argumenty dobrze oddaje stanowisko Ariela Cohena z Heritage Foundation.

  (więcej…)

  Paweł Kowal, “NATO a globalne ocieplenie”

  omp

  25 października 2010

  Zbierający się do cotygodniowych obowiązków Niemcy przeczytali dzisiaj w FAZ wywiad z sekretarzem generalnym NATO Rasmussenem. Z różnych powodów warto było zatrzymać się nad nim pomiędzy łykami porannej kawy, chociażby dlatego, że jak się okazuje trudno dojść, kto jest autorem ostatniej wersji nowej strategii NATO. Polaków powinno chyba uderzyć co innego: jeszcze parę lat temu art. 5 dotyczący solidarnej obrony przez członków Paktu napadniętego państwa był jak fundament, na którym członkowie natowskiej wspólnoty budowali swoje nadzieje na bezpieczeństwo w przyszłości. Od kilku lat (m.in. za sprawą analizy Zbigniewa Brzezińskiego w „Foreign Affairs”) stał się tematem do gdybania, w jakim stopniu i w jakich sytuacjach jeszcze obowiązuje. Także Rasmussen nie odpowiada w tej sprawie jednoznacznie – choćby robi zastrzeżenia co do “nowych zagrożeń”. (więcej…)

  Ameryka z własnej woli traci ,,Nową Europę’’ – twierdzą eksperci Heritage Foundation

  omp

  24 października 2010

  Eksperci Heritage Foundation w jednym ze swych najnowszych raportów nawołują rząd amerykański do większego zainteresowania regionem tzw. ,,Nowej Europy’’. Ich zdaniem zaniedbanie relacji z krajami tamtego regionu może doprowadzić do wycofania się ich rządów z tradycyjnie proamerykańskiej polityki. Amerykańscy eksperci wskazują na Polskę, jako na nawierniejszego sojusznika USA, nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Zdaniem ekspertów, przehandlowanie wsparcia rosyjskiego w kwestii irańskiej w zamian za praktyczne wycofanie się z projektu tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach to błąd, który może doprowadzić do ochłodzenia relacji z partnerami USA w środkowej Europie. (więcej…)

  Nowa umowa gazowa – już po sprawie? Komentarz europosła Pawła Kowala

  omp

  18 października 2010

  17 października 2010 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich i rosyjskich w Moskwie, które zakończyło ciągnące się od dwóch lat negocjacje w sprawie nowej umowy gazowej. Do ustalenia pozostaje jeszcze wspólne stanowisko operatorów sieci przesyłowej – PGNiG, Gaz-Systemu i EuroPolGazu. Przedstawiamy opinię, jaką o umowie wyraził poseł do Parlamentu Europejskiego i ekspert od polskiej polityki wschodniej Paweł Kowal: (więcej…)

  Kryzys – przedmiot dowolnych (?) interpretacji

  omp

  6 października 2010

  Temu, że jest kryzys w skali globalnej (z nielicznymi wyjątkami) i że coś z tym trzeba zrobić, nikt nie przeczy, ale jakie z tego faktu wyciągnąć praktyczne konsekwencje, to już przedmiot gorących sporów. Oto garść wiadomości ilustrujących jak bardzo rozbieżne są opinie na ten temat.

  (więcej…)

  Nato-Rosja. Wokół sprawy gruzińskiej (komentarz)

  omp

  4 października 2010

  W dniach 30.09 – 1.10 sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen gościł w Gruzji. Spotkanie przywódcy najpotężniejszego sojuszu wojskowego na świecie z czołowymi gruzińskimi politykami można ocenić jako przełomowe dzięki deklaracji, jaka padła z ust Rasmussena: „Relacje NATO – Gruzja pozostają w zgodzie z decyzjami zapadłymi na szczycie w Bukareszcie co oznacza, że Gruzja zostanie członkiem NATO… To tylko kwestia czasu”. Szef NATO zaznaczył jednak, że przystąpienie Gruzji do sojuszu nastąpi dopiero, gdy spełni ona wszystkie wymagania, jakie zostały jej postawione na wspomnianym już szczycie w stolicy Rumunii. (więcej…)