Archiwum dla Maj, 2011

Wpisy :

  Wojciech Jakóbik, “Na wojnę z cyberterroryzmem”

  omp

  31 maja 2011

  Czasami zapisanie odpowiednich reguł działania może zabezpieczyć przed koniecznością ich zastosowania w ogóle, czego świetnym przykładem są kolejne doktryny atomowe Stanów Zjednoczonych. USA pracują nad regułą reagowania na ataki cybernetyczne, która nałożyłaby odpowiedzialność na ich sprawców. (więcej…)

  Polska Solidarności – ta debata ciągle trwa

  Jacek Kloczkowski

  29 maja 2011

  Jak na bogactwo wątków wartych omówienia i analizy, a także wielkie pole do popisu, jakie mają uczeni i publicyści lubujący się w tworzeniu teorii próbujących opisać w sztywnych modelach niezwykle zróżnicowaną rzeczywistość, dorobek badań nad Solidarnością jako ruchem społecznym i politycznym nie jest imponujący. Wiele tematów wciąż czeka na opracowanie, a inne bardzo potrzebują pogłębienia bądź spojrzenia z innej niż dotąd strony. Nie brakuje co prawda zakusów – typowych w świecie nauki – aby pewne zagadnienia uznać za raz na zawsze, w kanoniczny sposób opisane i wyjaśnione w książkach bądź artykułach, z którymi nie wypada polemizować, ale na szczęście wciąż są niepokorni badacze, nie obawiający się środowiskowej presji, którzy – z lepszym lub gorszym efektem – proponują nowe, często polemiczne ujęcia. (więcej…)

  Heritage Foundation dyscyplinuje Obamę w sprawie Polski

  omp

  26 maja 2011

  Eksperci Heritage Foundation nie mają wątpliwości. Polityka Baracka Obamy w Europie poniosła porażkę, i gdy już jest to jasne dla obecnej administracji, ta powinna postarać się o względy krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, reprezentującego najbardziej proamerykańską populację na świecie. Okazją do zmiany polityki jest szczyt krajów regionu w Warszawie. (więcej…)

  Częściowo wolne wybory w Sowietach (z polskimi wyborami z czerwca 1989 r. w tle)

  Filip Musiał

  25 maja 2011

  Stwierdzenie, że wybory z czerwca 1989 r. w Polsce były pierwszym tego typu głosowaniem w bloku wschodnim nie do końca jest prawdziwe. Koncentracja na wydarzeniach polskich i nie dostrzeganie tego, co działo się wcześniej lub w tym samym czasie w innych krajach sowieckiego imperium sprawia, że umyka logika wydarzeń drugiej połowy lat 80. (więcej…)

  Wyszehradzka Grupa Bojowa – opinie zza Oceanu i głosy polskich ekspertów

  omp

  20 maja 2011

  Amerykański ośrodek badawczy STRATFOR przedstawił ostatnio interesującą analizę George’a Friedmanna na temat ostatniego spotkania ministrów obrony narodowej krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Lewoczy na Słowacji. Politycy spotkali się tam 12 maja, by rozmawiać o przyszłości regionu Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście bezpieczeństwa. Padła tam propozycja stworzenia grupy bojowej krajów V4 pod przewodnictwem Polski poza strukturami NATO. W przyszłości miałyby się do niej przyłączyć także Rumunia i Bułgaria. (więcej…)

  Paweł Ukielski, “Co wynika z powołania Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej”

  omp

  20 maja 2011

  Decyzja o utworzeniu wspólnej Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej pod polskim przewodnictwem, która zapadła 12 maja 2011 r. podczas spotkania Ministrów Obrony Narodowej w Lewoczy jest niewątpliwie wydarzeniem interesującym. W myśl postanowień miałaby ona powstać do połowy 2016 r. Nie znane są wszakże szczegóły przedsięwzięcia, w szczególności – wielkość grupy. Wszelkie komentarze zatem są warunkowe, przy poczynionych założeniach, że a) projekt wyjdzie poza fazę planowania, b) grupa bojowa będzie skutecznym oddziałem. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Nowy front, nowe możliwości”

  omp

  11 maja 2011

  W artykule z lutego tego roku [1] wskazywałem na prawidłowości dotyczące cyberprzestrzeni, które sprawiają, że walka na tym froncie nie podlega regułom normalnego konfliktu. Wirtualna rzeczywistość pomija geopolitykę i może dać przewagę podmiotom, które w konwencjonalnym starciu byłyby zdecydowanie słabsze. W tekście opisywałem działania chińskich ośrodków informatycznych ingerujących w zachodnie systemy bezpieczeństwa. Jest to jedna strona medalu. Drugą jest oprogramowanie (software) i sprzęt komputerowy (hardware) które również mogą posłużyć za narzędzie ataku cybernetycznego. (więcej…)

  Zdzisław Krasnodębski, “Duch zrobił swoje, teraz kolej na nas”

  omp

  5 maja 2011

  Przedstawiamy wstęp do najnowszej książki prof. Zdzisława Krasnodębskiego “Większego cudu nie będzie” (premiera 7 maja na kongresie “Polska – wielki projekt”). To książka o ideowym i kulturowym obliczu współczesnej polityki i debaty publicznej. Autor ukazuje intelektualne mody i zjawiska, które w ostatnich latach zdominowały dyskusje akademickie, publicystykę i życie polityczne w Polsce, a także w UE i USA. Dokonuje ich krytycznej oceny i proponuje zakorzenione w tradycji konserwatywnej i republikańskiej alternatywy. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Chińska lekcja”

  omp

  5 maja 2011

  Prezydentura Richarda Nixona zakładała prosty scenariusz – Stany Zjednoczone wprowadzą Chiny na międzynarodowe salony, a te dadzą się wplątać w sieć powiązań wymuszającą stopniową demokratyzację. Plan konserwatywnego prezydenta USA zawiódł. Chiny się nie zdemokratyzowały i nie ma tam prawdziwego wolnego rynku. Wnioski z tej lekcji mogą być przydatne dla Europy. (więcej…)