Ameryka z własnej woli traci ,,Nową Europę’’ – twierdzą eksperci Heritage Foundation

omp

24 października 2010

Eksperci Heritage Foundation w jednym ze swych najnowszych raportów nawołują rząd amerykański do większego zainteresowania regionem tzw. ,,Nowej Europy’’. Ich zdaniem zaniedbanie relacji z krajami tamtego regionu może doprowadzić do wycofania się ich rządów z tradycyjnie proamerykańskiej polityki. Amerykańscy eksperci wskazują na Polskę, jako na nawierniejszego sojusznika USA, nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Zdaniem ekspertów, przehandlowanie wsparcia rosyjskiego w kwestii irańskiej w zamian za praktyczne wycofanie się z projektu tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach to błąd, który może doprowadzić do ochłodzenia relacji z partnerami USA w środkowej Europie. Specjaliści HF ostrzegają, że wycofanie wsparcia dla krajów ,,Nowej Europy’’ może doprowadzić do zastąpienia wpływu amerykańskiego wpływem rosyjskim, a tym samym do odtworzenia stref wpływu w Europie. Link: http://www.heritage.org/Research/Reports/2010/10/The-US-Takes-New-Europe-for-Granted-at-its-Own-Peril

W USA niepokój poczynają także budzić niektóre skutki walki z kryzysem, tym razem podejmowanej przez rząd brytyjski.

Wielka Brytania rezygnuje z aspiracji militarnych, by ratować budżet

Rząd Davida Camerona zdecydował się na cięcia budżetowe w skali niespotykanej do tej pory na wyspach od czasu drugiej wojny światowej. Przyczyną jest olbrzymi deficyt budżetowy i jego pogłębianie się w obliczu kryzysu gospodarczego w Europie. Brytyjczycy zdecydowali się zacisnąć pasa, by ratować budżet państwa.

Największe zainteresowanie komentatorów przykuła kwestia zmniejszenia budżetu wojskowego Zjednoczonego Królestwa. Brytyjczycy rezygnują z ambitnych projektów obrony przed atakiem cybernetycznym oraz z ulepszania technologii stosowanej przez brytyjskich żołnierzy. Armia brytyjska ma odwołać ze służby 7000 żołnierzy, obniżając ich liczbę do 95,5 tys. Ponadto ilość czołgów ma zmniejszyć się o 40% a artylerii o 35%. Jeśli chodzi o flotę powietrzną, Wielka Brytania ograniczy swoje zakupy militarne do 40 F-35 – pierwotnie Wyspiarze planowali zakupić 138 sztuk tego najnowocześniejszego odrzutowca bojowego na świecie.

Część amerykańskich komentatorów zauważa, że ostatni kraj biorący wraz z USA część odpowiedzialności za obronność tzw. wolnego świata, teraz wycofa się z tego zaangażowania, co uczyni Stany Zjednoczone krajem, który jako jedyny odpowiadać będzie za bezpieczeństwo krajów NATO i ich sojuszników (21.10.2010).

Link: http://www.cfr.org/publication/23211/britain_bows_out_of_the_security_game.html

Opracował Wojciech Jakóbik

Komentarze są niedostępne.