Powstaje książka o idei władzy w polskiej tradycji politycznej

omp

18 maja 2010

Pracujemy nad XI tomem w serii Polskie Tradycje Intelektualne – (http://www.polskietradycje.pl/booksPTISection.php?section=3). Tym razem będzie to praca zbiorowa o władzy w polskiej tradycji politycznej, od I RP po wiek XX. Można ją uznać za dopełnienie wydanej w zeszłym roku antologii “Polska czyli anarchia? Polscy myśliciele o władzy politycznej”, w której zawarliśmy artykuły i fragmenty książek klasyków – od Pawła Włodkowica, Jana Ostroroga i Piotra Skargi, poprzez Stanisława Staszica, Henryka Rzewuskiego, Michała Bobrzyńskiego, Henryka Kamieńskiego, Zygmunta Balickiego, Józefa Piłsudskiego, Adolfa Bocheńskiego po kard. Stefana Wyszyńskiego (i wielu innych).

W powstającym obecnie tomie znajdą się natomiast teksty współczesnych badaczy polskiej myśli politycznej z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Nowego Sącza i Łodzi. Oto, jakie teksty już zebraliśmy:

- Janusz Ekes, Siła państwa w refleksji obywateli Pierwszej Rzeczypospolitej
- Michał Łuczewski, Idea władzy w myśli lewicowej przełomu XIX i XX wieku
- Tomasz Gąsowski, Rząd narodowy versus najezdniczy. Polacy wobec władzy w czasach rozbiorów
- Piotr Koryś, Władza a modernizacja
- Krzysztof Kawalec, Władza w II RP a spuścizna zaborówi
- Maciej Marszał, U źródeł polskiego autorytaryzmu w Drugiej Rzeczypospolitej
- Przemysław Żurawski vel Grajewski, Modele władzy w polskiej tradycji politycznej a skuteczność Polski na arenie międzynarodowej
- Arkady Rzegocki, Archeologowie i spadkobiercy
- Marek Cichocki, Rzeczpospolita – utracony skarb Europy
- Rafał Matyja, Władza u schyłku PRL

Na parę tekstów jeszcze czekamy, ale nazwisk ich autorów nie ujawniamy (nie dlatego bynajmniej, że chcemy ich uchronić przed spontanicznie powstającymi grupami na Facebooku typu: Żądamy ukończenia tekstu do książki o władzy politycznej przez XYZ). Premierę książki planujemy na końcówkę czerwca. A po co ją wydajemy? Gdyż uważamy – co nie wydaje się ekscentryczną i odosobnioną opinią – że problem władzy politycznej stale wymaga zastanowienia, a historia Polski dostarcza w tym względzie wyjątkowo dużo materiału do przemyślenia (nie inaczej otaczająca nas rzeczywistość). Nasza książka przedstawi jedynie część problemów, ale komplementarnego opisu całego zagadnienia, pozbawionego uproszczeń i unikającego stereotypów, w niedużym w sumie tomie nie sposób chyba pomieścić.

Tagi: , ,

Wpisz odpowiedź