Prof. Andrzej Nowak o naturze relacji z obecną władzą w Rosji

omp

25 czerwca 2011

Prof. Andrzej Nowak na dyskusji Ośrodka Myśli Politycznej „III RP – państwo bezinteresowne” (Kraków, 17 VI 2011) dokonał podsumowania stanu relacji Polski z Rosją. Bardzo znamienna jest jego opinia o silnie lansowanej w mediach i popularnej w obozie rządowym tezie, że należy dążyć do dobrych relacji z rządem rosyjskim, a nawet starać się zyskiwać jego uznanie.  Warto słowa prof. Nowaka uczynić punktem wyjścia wszelkich politycznych rozważań na temat możliwości poprawy stosunków z Rosją i skonfrontować je z propagandowymi wynurzeniami o potrzebie tzw. pojednania polsko-rosyjskiego, którego stroną miałyby być obecne elity kremlowskie.

„Nie powinniśmy podobać się Moskwie, nie powinniśmy podobać obecnej elicie politycznej w Rosji. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna: bo to zła elita jest. Po prostu – to jest elita z KGB, która ma swe cele polityczne radykalnie sprzeczne z wartościami, na których teoretycznie ufundowana jest Unia Europejska i radykalnie sprzeczne z polskim interesem narodowym. Więc jeśli chcemy podobać się tej elicie, to tylko kosztem polskiego interesu narodowego i kosztem tych wartości, do których wciąż odwołuje się, przynajmniej teoretycznie, Unia Europejska, takich jak prawa człowieka, swoboda mediów, wolność informacji, praworządność – wartości, które są wciąż nagminnie łamane w codziennej praktyce politycznej Rosji”.

Filmy z całością dyskusji są dostępne na stronie: http://www.usa-eu.krakowskie.nazwa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=220:filmy-z-dyskusji-qiii-rp-pastwo-bezinteresowneq&catid=14:film&Itemid=10

Tagi: ,

Komentarze są niedostępne.